cięcie blach cnc Rzeszów

Czy maszyna CNC może ciąć metal?

Maszyny CNC (komputerowe sterowanie numeryczne) to narzędzia, które służą do wykonywania precyzyjnych cięć z dużą dokładnością i powtarzalnością. Możliwość kontrolowania różnych parametrów i stosowania różnych narzędzi skrawających sprawia, że ​​idealnie nadają się do obróbki szerokiej gamy materiałów. Ale czy maszyna CNC może ciąć metal? Jakiego rodzaju maszyny CNC powinieneś używać do cięcia metalu? W tym artykule omówiono zdolność maszyn CNC do cięcia metalu i przedstawiono szczegółowy przewodnik na temat czynników wpływających na zdolność obróbki maszyny CNC.

Cięcie metalu CNC — czy to możliwe?

Maszyny CNC mogą ciąć metale takie jak stal, aluminium i miedź. Jednak metale są twardymi materiałami i nie wszystkie CNC mogą ciąć metal. Zdolność maszyny CNC do cięcia metalu zależy od takich czynników, jak jej sztywność, moc wrzeciona, użyte narzędzie tnące i obrabialność metalu. Maszyny CNC działają w oparciu o szybkoobrotowe narzędzie, które styka się z powierzchnią przedmiotu obrabianego i usuwa materiał na żądaną głębokość. Gdy narzędzie styka się z przedmiotem obrabianym, wytwarza dużą siłę skrawania, zapewniając wymagane cięcie blach cnc Rzeszów. Jednakże obróbka metalu wymaga stosunkowo większej siły skrawania niż obróbka materiałów takich jak drewno, tworzywa sztuczne itp. W rezultacie nie wszystkie maszyny CNC mogą ciąć metal i wymagana jest sztywna maszyna zdolna do zapewnienia dużej siły skrawania, aby przeciąć metalową powierzchnię.

Jak wycinać metal na CNC?

Proces wykorzystania maszyny CNC do cięcia metalu jest podobny do każdej innej operacji obróbki CNC . Są jednak pewne rzeczy, o których należy pamiętać, aby uzyskać czyste cięcie metalowych przedmiotów.

cięcie blach cnc Rzeszów

Zdobądź sztywną maszynę CNC

Pierwszym krokiem do cięcia metalu na maszynie CNC jest zdobycie dobrej maszyny CNC zdolnej do cięcia metalu. Ogólnie rzecz biorąc, podstawowe routery CNC są bardziej odpowiednie do obróbki bardziej miękkich przedmiotów, podczas gdy frezarki CNC najlepiej nadają się do cięcia metali. Możesz także zbudować maszynę CNC DIY i użyć wydajnej routera , który zapewnia możliwość obróbki miękkich metali, takich jak aluminium. Jednak kupując maszynę CNC lub wykonując maszynę do samodzielnego montażu, ważne jest, aby upewnić się, że ma ona sztywną obudowę, ponieważ mieści wszystkie inne komponenty i pomaga zapewnić duże siły skrawania przy zerowym lub minimalnym zginaniu. Po zapewnieniu sztywności maszyny CNC ważne jest zapewnienie pewnego zamocowania obrabianego przedmiotu, aby uniknąć przemieszczenia pod wpływem siły skrawania. Niektóre z powszechnych technik stosowanych do mocowania przedmiotu obrabianego obejmują użycie taśmy dwustronnej, zacisków T, zacisków krzywkowych, zacisków L itp. Podczas gdy do mocowania lekkich przedmiotów używa się taśmy dwustronnej, zaciski nadają się do mocowania metalowych przedmiotów na swoim miejscu. Oprócz tego można również użyć łóżka próżniowego do utrzymania przedmiotu obrabianego na miejscu. W zależności od rozmiaru i ciężaru metalowego przedmiotu do jego obsługi potrzebna będzie potężna pompa próżniowa.

Ogólnie rzecz biorąc, większość marek maszyn CNC nie zapewnia stołu podciśnieniowego z maszyną, ale można go kupić jako opcjonalne akcesorium lub użyć maszyny CNC do samodzielnego wykonania łóżka podciśnieniowego. Rodzaj narzędzia skrawającego użytego do obróbki metalu determinuje wykończenie powierzchni skrawania i prędkość skrawania. Obróbka CNC obejmuje różne parametry obróbki, takie jak prędkości, posuwy , głębokość skrawania , obciążenie wiórami itp., a na wszystkie parametry wpływa bezpośrednio lub pośrednio wybór narzędzia skrawającego. Obróbka metali wymaga trwałego narzędzia tnącego, które zapewnia duże siły skrawania bez pękania. Ogólnie rzecz biorąc, do obróbki metalu zaleca się frez palcowy z węglików spiekanych, ponieważ zapewnia on wytrzymałość niezbędną do zapewnienia dużej siły skrawania przy minimalnym zużyciu narzędzia. Podobnie liczba rowków na frezie walcowo-czołowym wpływa również na proces cięcia stali Rzeszów. Narzędzie skrawające z mniejszą liczbą rowków (1 lub 2 rowki) zapewnia łatwe usuwanie wiórów, dzięki czemu nadaje się do obróbki metali ciągliwych, takich jak aluminium i miedź , natomiast więcej rowków zapewnia gładsze cięcia z mniejszym odstępem wiórów.