spawanie Wrocław

Jakiego gazu używasz do spawania metodą MIG stali nierdzewnej?

 

Jak zawsze, podczas spawania metodą MIG stali nierdzewnej ważny jest wybór odpowiedniego gazu. Aby poprawić rozruch, możesz użyć czystego argonu lub mieszanki argonu i mniejszych gazów. A może nawet specjalistyczna mieszanka gazów nierdzewnych (taka jak gama BOC Stainshield obejmująca argon, hel i dwutlenek węgla), szczególnie do bardziej egzotycznych stali nierdzewnych, takich jak stopy Inconel, Hastelloy lub Monel. W przypadku spawania metodą MIG stali nierdzewnej należy zastosować nieco większe natężenie przepływu gazu, wynoszące około 14–16 l/min. Zalecamy skontaktowanie się z dostawcami gazu w celu omówienia wymagań gazowych dla konkretnego projektu.

Spawanie TIG stali nierdzewnej

Do spawania stali nierdzewnej metodą TIG można używać urządzenia zasilanego wyłącznie prądem stałym lub spawarek TIG AC/DC w trybie prądu stałego. Co ważne, upewnij się, że Twoja maszyna ma wystarczającą moc do spawania stali nierdzewnej. Niezależnie od tego, czy nie masz pewności co do możliwości istniejącej maszyny, czy też kupujesz maszynę do spawania stali nierdzewnej, poproś dostawcę maszyny o pomoc – w tym o poradę dotyczącą ustawień spawania TIG stali nierdzewnej.

Po raz kolejny podczas spawania stali nierdzewnej metodą TIG najważniejsza jest czystość. Dokładnie wyczyść miejsce pracy i materiał. Podobnie jak w przypadku MIG, jeśli jest brudny, użyj szczotki drucianej ze stali nierdzewnej, która jest używana tylko do stali nierdzewnej. A jeśli jest tłusty, zawsze dokładnie go odtłuść. Ze względu na ryzyko zanieczyszczenia żelazem nie można być zbyt czystym ani zbyt ostrożnym.
Przygotuj swój palnik TIG do stali nierdzewnej. W szczególności upewnij się, że palnik ma odpowiedni cykl pracy dla pobieranego natężenia prądu. Nigdy nie idź na skróty; jeśli latarka nie spełnia swojego zadania, zainwestuj w taką, która spełnia swoje zadanie.
Nie zapomnij także o najważniejszych materiałach eksploatacyjnych do palnika. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na posiadanie odpowiedniej butli gazowej, prawidłowy wybór rodzaju wolframu i uzyskanie właściwej średnicy elektrody. Ponieważ stal nierdzewna zapewnia obfite pokrycie gazem, należy użyć zbiornika gazu o nieco większej średnicy niż zwykle. Jeszcze lepiej jest założyć soczewkę gazową (taką jak zestaw osłonowy TIG Zone eVo-FLO), aby zwiększyć przepływ gazu przez spoinę, zapewnić jej chłód i dodatkową osłonę jeziorka spawalniczego.

spawanie Wrocław

Jak zawsze, pamiętaj, aby wybrać odpowiedni pręt do gatunku stali nierdzewnej, którą będziesz spawać (powszechnie stosowane gatunki obejmują stal nierdzewną 316, 308 i 312). Niezbędna jest również prawidłowa grubość pręta: cieńsza stal nierdzewna wymaga cieńszych prętów, aby zapewnić wymaganą szybkość osadzania. Ponownie jest to zależne od konkretnego zadania, dlatego należy zwrócić się o poradę do dostawcy pręta TIG lub producenta pręta. A skoro już omawiamy pręty wlewowe, pamiętaj o wytarciu pręta wlewowego, aby usunąć wszelkie tłuste pozostałości. To znowu kwestia czystości i zanieczyszczeń… I oczywiście podczas spawania poczekaj, aż jeziorko spawalnicze zbierze się, zanim wprowadzisz pręt.
Podobnie jak w przypadku spawania aluminium metodą TIG, najważniejsza jest kontrola. Aby uzyskać optymalną kontrolę i precyzję, użyj pedału TIG lub uchwytu TIG ze zmienną regulacją natężenia.
Rozważ spawanie Wrocław impulsowe cieńszej stali nierdzewnej. Spawanie powierzchni czołowej płyty może bardzo różnić się od spawania, powiedzmy, krawędzi tego samego elementu. Podczas spawania stali nierdzewnej metodą TIG spawanie impulsowe pomaga zredukować odkształcenia, minimalizując ciepło przedostające się do spoiny – jednocześnie optymalizując penetrację. Jeśli jest to brane pod uwagę, upewnij się, że spawarka TIG ma możliwość spawania impulsowego. Wszystkie urządzenia R-Tech TIG to obsługują – w zakresie 0,5–50 Hz.

Spawanie MMA stali nierdzewnej

Przyjrzeliśmy się spawaniu MIG i TIG. Teraz poruszymy krótko kwestię spawania łukowego MMA stali nierdzewnej. Jest to najprostszy z trzech procesów do skonfigurowania (co najważniejsze, wybierz odpowiednią elektrodę do spoiny). Jest to również najtańszy sposób spawania stopów stali nierdzewnej. Zakładając, że posiadasz spawarkę umożliwiającą spawanie elektrodami otulonymi, na początek potrzebujesz tylko odpowiednich prętów. Nie ma gazu, palnika, pedałów ani materiałów eksploatacyjnych do palnika… Spawanie jest najprostsze.

Stal nierdzewna porusza się na stołach spawalniczych, dlatego należy ją zamocować zaciskowo lub szczepnie do przedmiotu obrabianego.

Wybierz właściwą elektrodę dla przedmiotu obrabianego (ponownie typowy jest gatunek 316, 308 lub 312).

Pamiętaj, że nie będziesz w stanie spawać cienkich arkuszy stali nierdzewnej. Wielu spawaczy ma problemy z blachą nierdzewną o grubości mniejszej niż 2 mm. Wszystko wynika z mniejszej sterowności spawania łukowego MMA w takich zastosowaniach.
Cienki arkusz może być problemem. Ale dla porównania, spawanie stali nierdzewnej Wrocław lub stalą narzędziową o wysokiej zawartości węgla naprawdę zwiększa atuty MMA.
W przypadku niektórych stali nierdzewnych często pomaga wstępne podgrzewanie. Dzieje się tak dlatego, że może pomóc w zapobieganiu pękaniu. Ogrzewanie wstępne zwykle przeprowadza się za pomocą palnika nadmuchowego lub palnika tlenowo-acetylenowego lub propanowo-tlenowego.

Uzyskaj więcej porad na temat spawania stali nierdzewnej

Niezależnie od tego, czy spawasz stal nierdzewną metodą MIG, TIG czy MMA, Twoja praca będzie korzystna dzięki konsekwentnemu stosowaniu przydatnych wskazówek, takich jak te powyżej. Dodaj wysokiej jakości materiały eksploatacyjne i (jeśli to konieczne) dobrze dobrane akcesoria, a następnie ćwicz, ćwicz, ćwicz. Wkrótce będziesz na dobrej drodze do opanowania spawania stali nierdzewnej. Jeśli jesteś profesjonalistą, który już tam jest, wiesz co mamy na myśli.

Porozmawiajmy o spawaniu stali nierdzewnej

Po opanowaniu podstaw spawania stali nierdzewnej być może poszerzysz swoje umiejętności o specjalne wyzwania związane ze spawaniem stali nierdzewnej do stali miękkiej (stal węglowa) – lub nawet do bardziej specjalistycznych zastosowań.

Cokolwiek spawasz ze stalą nierdzewną, pamiętaj, że zespół R-Tech jest tu dla Ciebie. Oczywiście pomogą Ci wybrać wszystko, od pojedynczej soczewki gazowej lub zestawu prętów wypełniających ze stali nierdzewnej po spawarkę MIG. Ale lubią też dzielić się cennymi radami opartymi na dziesięcioleciach doświadczeń – lub po prostu rozmawiać o spawaniu stali nierdzewnej.