świder do ziemi Stihl

Jak wybrać wiertnicę i świder do ziemi?

Wiertnica może być potrzebna do wielu zastosowań, na przykład do wiercenia studni w celu uzyskania dostępu do zasobów naturalnych (wody, ropy, energii geotermalnej itp.), do budowy fundamentów, do wykonywania otworów strzałowych w kopalni, do pobierania próbek z ziemi itp.

Jak będzie pracować świder do ziemi?

Należy określić do czego świder do gleby będzie wykorzystywana i na jakim terenie będzie głównie pracować. W zależności od terenu można wybierać spośród różnych rodzajów wiertnic: wiertnice obrotowe, wiertnice udarowe, wiertnice odwiertowe, wiertnice górnoudarowe (z wysokim młotem) itp.

Aby dokonać najlepszego wyboru, ważne jest, aby określić, czy wiertnica będzie wykorzystywana do celów podstawowej działalności firmy, czy do operacji okazjonalnych, a w szczególności, czy chcesz skorzystać z najnowocześniejszych innowacji, czy też maszyna, która sprawdziła się warte kilka dekad, mogą być dla Ciebie odpowiednie.

Bezpieczeństwo, niezawodność i łatwość obsługi to także ważne elementy, które należy wziąć pod uwagę i są ze sobą bezpośrednio powiązane. Maszyna niezawodna i łatwa w obsłudze, użytkowana zgodnie z zaleceniami producenta, zwiększa bezpieczeństwo użytkownika.

Ważne jest również określenie rodzaju mobilności, jakiej będziesz potrzebować. Istnieją autonomiczne wiertnice gąsienicowe oraz wiertnice montowane na ciężarówkach lub przyczepach, które muszą być zasilane przez generator lub ciężarówkę, która je przewozi.

Wiertnica do ziemi – jaki rozmiar?

Po określeniu rodzaju potrzebnej maszyny można obliczyć wymagany rozmiar w zależności od średnicy i głębokości odwiertu.

Wiercenie obrotowe: Ten rodzaj wiercenia polega na wykopaniu otworu poprzez szlifowanie skały narzędziem pod wpływem ciężaru i obrotu. Stosowany jest głównie do produkcji ropy naftowej. Zwierci są wyprowadzane na powierzchnię pod ciśnieniem płuczki wiertniczej wtryskiwanej do przewodu wiertniczego. Płyn wiertniczy pomaga również skonsolidować ściany otworu wiertniczego, dzięki czemu nie jest konieczne zasypywanie go w miarę postępu operacji.

Wiercenie wgłębne (wiercenie udarowe lub wiercenie udarowe): w tym typie wiercenia wykorzystuje się wiertnice, które wiercą za pomocą noża obrotowego (głowicą wiertniczą) i wbijają dno otworu młotkiem pneumatycznym. Urobek unosi się na powierzchnię pod ciśnieniem sprężonego powietrza wykorzystywanego do pracy młota. Te wiertnice są mocne i charakteryzują się dużą szybkością wiercenia, szczególnie w skale.

świder do ziemi Stihl

W przypadku studni artezyjskich (studni, w których woda w naturalny sposób wypływa na powierzchnię pod ciśnieniem wody gruntowej) lub wierceń geotermalnych, wtrysk powietrza na końcu rury wiertniczej wypycha wodę do góry odwiertu, umożliwiając operatorowi natychmiastowe określenie napotkanego przepływu wody. Ten rodzaj wierceń stosuje się do twardych i spękanych gruntów do głębokości 4000 metrów. W przypadku mimośrodu wiertła wiercenie można wykonać za pomocą systemu przesuwania obudowy (montaż rur grawitacyjnie), który w miarę postępu wiercenia wzmacnia otwór.

Świder do ziemi Stihl

Wiercenie udarowe od góry: w tym typie wiercenia wykorzystuje się wiertnice, które również działają na systemie udarowym, ale pozostają poza otworem wiertniczym. Stosowane są głównie do wierceń o małych średnicach, na przykład przy poszukiwaniach minerałów lub montażu ściągów w skale. System ten stosowany jest w przypadku płytkich odwiertów, gdyż ze względu na strukturę przewiercanego gruntu mogą występować znaczne odchylenia. Te wiertnice mogą jednak działać w dowolnym kierunku.

Wiercenie ślimakowe: Jest to rodzaj wiercenia obrotowego za pomocą śruby ślimakowej (świdra). Ten rodzaj wierceń stosowany jest głównie w przypadku nieskonsolidowanego terenu gliniastego lub piaszczystego. Urobek bezpośrednio wydobywany jest na powierzchnię za pomocą ślimaka. W przypadku głębokich wierceń może być konieczne regularne podnoszenie świdra w celu opróżnienia go z urobku.

Wiercenie rdzeniowe: Wiercenie rdzeniowe jest podobne do wiercenia obrotowego, ale wykorzystuje koronę do pobrania próbki zwanej rdzeniem wewnątrz narzędzia.

Wiercenie udarowe: polega na rozbijaniu skały poprzez upuszczenie narzędzia, wiertła, pod wpływem siły ciężkości. Ten rodzaj wiercenia można stosować wyłącznie w pionie. Aby zapobiec zapadnięciu się otworu wiertniczego, należy go otulić podczas wiercenia. Gdy tylko przeszkadzają w wierceniu, sadzonki są ponownie montowane poprzez wymianę wiertła na ściągacz z zaworem klapowym. Wywijacz klapowo-zaworowy to rodzaj tuby wyposażonej w uchylną klapę w dolnej części. Ta uchylna klapa umożliwia napełnienie rury urobkiem, który następnie jest transportowany na powierzchnię.

Przeciskanie rur: służy głównie do instalowania rur poziomych. Rura jest stopniowo popychana udarowo, a urobek jest usuwany na koniec wiercenia albo poprzez wtrysk wody, albo zrobi to świder do ziemi Stihl. Technikę tę stosuje się w szczególności w celu uniknięcia przenoszenia drgań na sąsiednie budynki lub uniknięcia kopania rowu.

Jaki rodzaj wiertnicy wybrać?

Istnieją dwa główne typy platform wiertniczych: autonomiczne gąsienice i ciężarówki lub zamontowany na przyczepie.

Jeśli chcesz poruszać się z małą prędkością po nierównym terenie lub po bardzo luźnym terenie, będziesz musiał wybrać gąsienicę. Stabilność wiertnicy zależy od powierzchni torów. W związku z tym im szersze tory, tym stabilniejsza będzie wiertnica do ziemi Stihl. Jednak szerokie gąsienice będą miały tendencję do szybszego zużywania się i niszczenia podłoża podczas jazdy, zwłaszcza podczas skręcania. Prędkość jazdy wiertnicy gąsienicowej wynosi około 4 km/h. Są zatem lepiej przystosowane do pracy wymagającej niewielkiej liczby podróży.
Wiertnice montowane na ciężarówkach lub przyczepach nie są autonomiczne ani pod względem ruchu, ani źródła energii, które może pochodzić z ciężarówki transportowej lub niezależnego generatora. Są jednak znacznie tańsze niż wiertnice gąsienicowe.