JAK PRAĆ POSZEWKI NA PODUSZKI.

Poduszki i wypełnienie do poduszek dodają wystroju pokoju. Kolory, wzory i tekstury poszewek na poduszki mogą stanowić uzupełnienie koloru ścian, zasłon lub innych akcesoriów. Z biegiem czasu poduszki brudzą się i wymagają czyszczenia. Czyszczenie odświeża poszewki na poduszki, ale może również osłabiać tkaniny lub powodować blaknięcie kolorów. 

Niektóre tkaniny można prać w pralce. Inne wymagają prania ręcznego, a jeszcze inne mogą wymagać czyszczenia na sucho. Niektóre materiały, takie jak sztuczna skóra, należy przecierać miękką ściereczką i nie zanurzać w wodzie. Jeśli chcesz zachować poszewki na poduszki w dobrym stanie przez długi czas, postępuj zgodnie z zaleceniami dotyczącymi prania. Oto przewodnik, który pomoże Ci wyprać  poszewki na poduszki z dobrymi wynikami.

Sprawdź etykiety producenta

Producenci zwykle umieszczają na etykietach zawartość włókien i instrukcje dotyczące prania, używając znormalizowanych, uznanych na całym świecie ikon, które doradzają konsumentom, jak obchodzić się z tkaninami. Instrukcja prania powinna zawierać:

  • Niezależnie od tego, czy prać ręcznie, maszynowo czy czyścić chemicznie
  • Cykl maszynowy, taki jak prasa delikatna lub trwała
  • Temperatura wody
  • Instrukcja suszenia 
  • Instrukcja prasowania 
  • Rodzaj detergentu

Niektóre pikowanie tkanin, w tym większość włókien naturalnych, takich jak bawełna, wełna i len, kurczą się podczas prania. Niektórzy producenci poddają tkaninę obróbce wstępnej, aby nie kurczyła się po praniu. Tkaniny syntetyczne zwykle nie kurczą się, ale nie tolerują wysokich temperatur.

Pokrowce na poduszki do prania w pralce

Większość tkanin, takich jak poliester, nylon, mikrofibra, bawełna, len i jedwab, można prać w pralce. Kolory mogą jednak wyblaknąć, gdy przedmiot zostanie zanurzony w wodzie. Jeśli masz wątpliwości co do trwałości kolorów poduszek, umyj róg lub wewnętrzny szew zimną wodą, aby zobaczyć, jak to działa. Jeśli kolor dostanie się do wody do prania, zachowaj środki ostrożności podczas prania. Rzeczy jednokolorowe pierz z innymi rzeczami w tym samym kolorze. W ten sposób utrata koloru nie spowoduje odbarwienia innych przedmiotów. Jeśli okładka ma wzór, który może mieć wpływ na przenikanie kolorów, wyślij ją do pralni chemicznej.

Producent włóknin jest utrwalony przez zaprawę podczas wytwarzania przedmiotu. Syntetyki zużywają się mniej niż włókna naturalne, ponieważ barwnik jest dodawany podczas produkcji włókna. Przepełnienie w pralce powoduje tarcie na tkaninie, co może spowodować wypłukanie zaprawy. Ciepła woda otwiera włókna, co uwalnia barwnik. Twarda woda i ostre detergenty mogą powodować pękanie włókien, co również uwalnia barwnik.

Istnieją sposoby, aby zapobiec uciekaniu kolorów. Prać w pralce w zimnej wodzie. Prać w delikatnym cyklu z łagodnym detergentem. Unikaj wybielacza. Niektóre detergenty zawierają środki wybielające, które osłabiają tkaninę i uwalniają barwnik. Pranie rzeczy na lewą stronę zmniejsza tarcie na zewnętrznej powierzchni i pomaga zachować kolor.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *