Zazwyczaj, jeśli Twoja nieruchomość znajduje się poza granicami miasta lub miasta w Rzeczypospolitej, nie będziesz mieć miejskich usług kanalizacyjnych. Jednak dobrą wiadomością jest to, że posiadanie systemu septycznego może być wyjątkowo tanim rozwiązaniem, jeśli jest odpowiednio konserwowane.
Ale cofnijmy się na chwilę. Zanim będziesz mógł zrozumieć potrzeby konserwacyjne swojego systemu septycznego, musisz zrozumieć podstawy jego działania. Dzisiejszy post na blogu przedstawia kilka najpopularniejszych typów domowych systemów septycznych, które możesz potencjalnie mieć, a także ogólną zasadę działania tych struktur gospodarki ściekowej.
JAK DZIAŁAJĄ NAJPOPULARNIEJSZE TYPY DOMOWYCH SYSTEMÓW SEPTYCZNYCH
Prawie wszystkie domowe systemy septyczne zawierają trzy główne elementy:
- centralna rura kanalizacyjna, która odprowadza wszystkie ścieki i ciała stałe z Twojego domu
- szambo, które jest wodoszczelnym pojemnikiem, w którym odpady stałe osadzają się na dnie, a szumowiny (tłuszcze, oleje, smary) unoszą się na wierzch, pozostając w nim zamkniętym
- drenaż, na którym ścieki opuszczające szambo przenikają do gleby, naturalnie odfiltrowując szkodliwe substancje i zawracając „oczyszczoną” wodę z powrotem do wód gruntowych
Konwencjonalne systemy septyczne
W konwencjonalnych systemach septycznych , które są najpowszechniejszym typem, ścieki po przejściu przez skrzynkę rozdzielczą rozlewają się równomiernie po polu drenażowym.
Sam drenaż może być zbudowany na różne sposoby, chociaż często zawiera żwir lub kamień w płytkim podziemnym wykopie. Ten schemat z Agencji Ochrony Środowiska Polski przedstawia budowę konwencjonalnego systemu septycznego.
Systemy kopców dla miejsc o płytkiej glebie
Jeśli mieszkasz na obszarze z płytką glebą / podłożem skalnym lub wysokim poziomem wód gruntowych, możesz potrzebować systemu septycznego kopca — często nazywanego „kopcem piasku”. Systemy te zawierają pompy, które pomagają ściekom przemieszczać się do struktury zawierającej piasek, która może je odpowiednio przefiltrować.
Systemy kopców zazwyczaj wymagają więcej konserwacji niż systemy konwencjonalne, ponieważ zawierają mechaniczne urządzenia pompujące. Zajmują również więcej miejsca na Twojej nieruchomości, ale mogą pozwolić Ci mieszkać w miejscu, które kochasz — nawet jeśli ta lokalizacja ma trudne warunki geologiczne lub glebowe.
Systemy klastrowe/społecznościowe
Czasami małe skupiska wiejskich domów lub budynków na terenie firmy będą dzielić pole drenażu i komponenty rozpraszania ścieków. Każdy dom lub budynek nadal będzie miał własny szambo, ale wspólny charakter innych elementów systemu może oznaczać, że będziesz musiał współpracować z sąsiadami, aby wszystko działało poprawnie.
Inne typy systemów septycznych
Należy pamiętać, że istnieje kilka innych typów systemów septycznych , w tym takie, które nie mają pola drenażowego, a jedynie zbiornik retencyjny, który należy często pompować.
Należy również pamiętać, że nawet w przypadku budowy nowego domu nie będziesz miał dużego wpływu na rodzaj systemu septycznego odpowiedniego dla Twojego domu. Urzędnik odpowiedzialny za egzekwowanie przepisów kanalizacyjnych w Twojej gminie pomoże w podjęciu decyzji o rodzaju szamba w Twoim domu. Będzie to zależeć od wielu czynników, w tym głębokości gleby do podłoża skalnego lub wód gruntowych na Twojej nieruchomości, szybkości przemieszczania się wody przez glebę oraz rodzaju i tekstury gleby.
DLACZEGO WYMAGANE JEST CZYSZCZENIE/POMPOWANIE SZAMBA
Konserwacja szamba polega głównie na wypompowaniu zamkniętego pojemnika, jakim jest szambo, które ostatecznie wypełni się odpadami stałymi z twojego domu. Jeśli szambo nie jest regularnie wypompowywane, system zacznie działać nieprawidłowo, co może prowadzić do cofania się ścieków do domu, nieprzyjemnych zapachów wokół zbiornika i odpływu na zewnątrz lub pojawienia się szlamu i błota wokół odpływu lub lokalizacja zbiornika.
Źle utrzymany system szamba spowoduje niepotrzebne wydatki i bałagan, a także może skutkować karami pieniężnymi ze strony lokalnej gminy lub innych władz.
JAK CZĘSTO TRZEBA POMPOWAĆ SYSTEM SEPTYCZNY?
Przeciętny domowy system septyczny powinien być kontrolowany co najmniej raz na trzy lata przez fachowca zajmującego się szambo. Domowe szamba są zwykle pompowane co trzy do pięciu lat. Alternatywne układy z elektrycznymi wyłącznikami pływakowymi, pompami lub elementami mechanicznymi należy poddawać przeglądom częściej, zwykle raz w roku. Umowa serwisowa jest ważna, ponieważ alternatywne systemy mają części zmechanizowane.
Cztery główne czynniki wpływają na częstotliwość pompowania septycznego:
- Wielkość gospodarstwa domowego
- Całkowita ilość wytwarzanych ścieków
- Objętość ciał stałych w ściekach
- Rozmiar szamba