Co zrobić ze ściekami z małej oczyszczalni?

Po oczyszczeniu wody w małej oczyszczalni ścieków należy ją oczywiście odprowadzić. Ale gdzie?

Ogólnie można powiedzieć, że szamba z małej oczyszczalni najlepiej odprowadzać do zbiornika wodnego płynącego (odbiornika lub rowu wodonośnego). Największą moc samooczyszczania mają wody płynące. Ponadto ścieki trafiają tutaj bezpośrednio do naturalnego obiegu wody.

Jeśli nie ma bieżącej wody, odwodnienie musi odbywać się w gruncie, czyli przez wody gruntowe. Ponadto należy oczywiście zwrócić uwagę na to, jaki rodzaj zrzutu zatwierdza Dolny Urząd Wodny. Plan zrzutu musi być zatwierdzony wraz z wnioskiem o oczyszczalnię.
Poniżej dowiesz się więcej o różnych metodach drenażu:

1.1. Odwodnienie do rowu lub strumienia

W tym wariancie rura odpływowa przechodzi przez nasyp rowu do profilu wodnego i powinna znajdować się powyżej średniego wezbrania lub co najmniej powyżej średniego zwierciadła wody. W przeciwnym razie ścieki nie będą mogły wypływać z rury podczas wezbrania i powstanie cofka.

Jeśli takie ustawienie nie jest możliwe, dodatkowy wał pompy musi tłoczyć oczyszczone ścieki do wody przepływającej.
Nasyp wokół rury kanalizacyjnej należy zabezpieczyć (około 1 m²), aby zapobiec spłukiwaniu w nasypie. Na przykład użyj większych kamieni do utwardzenia tego obszaru.

W przypadku okazjonalnego koszenia nasypu lub chodzenia po nim w inny sposób, rura wlotowa musi być w każdym przypadku ukosowana, aby nie stanowiła przeszkody. Jeśli tak nie jest, rura może również nieco wystawać z ziemi. Wtedy nikogo to nie obchodzi.

Końce rur wymagają klap zwrotnych w celu ochrony przed zalaniem i zwierzętami (np. szczurami).

1.2. Zrzut do wód gruntowych: wyciek ścieków z małej oczyszczalni ścieków

Jeśli w pobliżu nie ma bieżącej wody lub zrzut tam nie jest zatwierdzony, oczyszczone ścieki z małej oczyszczalni mogą również przedostawać się do gruntu. W ten sposób dostaje się do wód gruntowych, a stamtąd z powrotem do obiegu wody.
Istnieją różne opcje infiltracji:

1.2.1. Infiltracja rynnowa ścieków z małej oczyszczalni ścieków

W przypadku tego typu oczyszczone ścieki sączy się w sposób otwarty do utworzonego koryta. Tlen atmosferyczny i strefa żywej gleby mogą rozkładać pozostałości w ściekach. Inne zarazki giną.
Zasilanie odbywa się przez wał pompy, który umożliwia przedostanie się pewnej ilości ścieków do zagłębienia. Rurę zasilającą należy następnie opróżnić, aby nie zamarzła w zimie. Na końcu rury powinna znajdować się również klapa, która zapobiega czołganiu się zwierząt.

Taką rynnę infiltracyjną można posadzić. Zapewnia to nawet właściwości przesączające gleby. W każdym przypadku należy unikać kontaktu z powierzchniowo przesączającymi się ściekami, ponieważ mogą one zawierać zarazki!

Zdolność przesiąkania szamba można zbadać wylewając w teście wstępnym maksymalną oczekiwaną ilość ścieków w postaci wody słodkiej. Woda powinna odpłynąć w ciągu godziny i nie powinny tworzyć się żadne kałuże. Wymagana powierzchnia zmienia się w zależności od zdolności przesiąkania gleby i można ją określić w ten sposób. W celu określenia miejsca na koryto należy po badaniu uwzględnić 50% dodatkowej powierzchni. W każdym przypadku skonsultuj się ze swoją specjalistyczną firmą i odpowiednimi władzami!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *